Blog
Egy elég jó cikket találtam a szivárványos guppiról,haziallat.hu-n,gondol
Szivárványos guppi: a kezdők hala izgalmas nemi életet él
Sokan kezdik akvarisztikai pályafutásukat a szivárványos guppival. A választás érthető, hiszen ez a díszhal nagyon könnyen tartható és szaporítható, ugyanakkor rendkívül mutatós.
Sokan kezdik akvarisztikai pályafutásukat a szivárványos guppival. A választás érthető, hiszen ez a díszhal nagyon könnyen tartható és szaporítható, ugyanakkor rendkívül mutatós. Egyszerűsége miatt csúnya dolog a tapasztaltabbaknak "lenézni" a guppit, mint valamiféle "kezdők halát", ugyanis igazán szép (akár versenyeztethető), jó génállományú halakat kitenyészteni nagyon nagy kihívás. A tenyészet szépsége pedig még a kihívás hiányát is kárpótolja.
A guppi ivarának meghatározása
A szivárványos guppi (Poecilia reticulata, néhol reticulatus) Barbados, Venezuela, Trinidad és Guyana vizeiben őshonos. Mára az akvaristák révén biztosan minden országban van már pár példány az akváriumokban. A nemek megkülönböztetése igen egyszerű: a hímek jóval színesebbek és kisebbek a nőstényeknél. Ezen kívül a hím még rendelkezik az elevenszülő halakra jellemző gonopódiummal (párzószervvé módusult farok alatti úszó) is. Kifejlett méretük 2,5-3 cm a hímek és 5-8 cm a nőstények esetében.
A guppi egyszer párzik, többször szül
Miután a hím gonopódiumával megtermékenyíti a nőstényt, körülbelül 4 hét van hátra a szülésig. Egy megtermékenyítéssel a nőstények többször is tudnak szülni, mivel testükben elraktározzák a spermát és ezzel később - hím nélkül is - képesek az ikrák megtermékenyítésére. Egy szülés alkalmával 15-100 kis guppi is születhet, a nőstény etetésétől, korától, fejlettségétől és egyéb tényezőktől függően. Az anyát a szülés idejére ajánlatos külön akváriumba tenni, lehetőlegegy szülőketrecbe, ahol búvóhelyet (pl. egy adag jávai mohát) is előkészítünk számára. A frissen született kis guppikat ugyanis szüleik - és az akvárium többi lakója - fel is falhatja.
Kerüljük el a vérfertőzést!
A kicsik felnevelése nem okozhat problémát még kezdők számára sem, mivel már születéskor elég nagyok és el tudják fogyasztani akár a porrá tört lemezes tápot is. Természetesen az élő eleséggel való nevelés sokkal gyorsabb növekedést és látványosabb fejlődést eredményez. Ha nem akarjuk, hogy állományunk néhány generáción belül leromoljon, akkor kerülni kell a felnevelt testvérek párosítását. Ez az oka annak, hogy a guppival foglalkozó tenyésztők gyakran külön nevelik a nőstényeket és a hímeket, hogy a nemkívánatos szaporulatot elkerüljék, illetve, hogy ők választhassák ki a legszebb halakat, amelyektől ivadékot szeretnének.
Társaságkedvelők
A guppi bármilyen más hallal társítható, amely nem bántja és azonos igényekkel rendelkezik.
Ideális hőmérséklet: 24-26°C, de elviseli akár a 18-30°C-ot is.
Vízkeménység: közepesen kemény, de a nagyon keményet is elviseli.
pH: 7 körüli, de a guppi ebből a szempontból is rugalmas.
Akkor szépek igazán, ha legalább egy kisebb csapatot tartunk belőlük. Ilyenkor a hímek egymással - a nőstények kegyeiért - versengenek, ami nagyon szép látvány, kárt azonban egyáltalán nem tesznek egymásban. Táplálásuka különösebb problémát nem okoz, az élő és műeleségeket is elfogadják.
Genetikájuk érdemes tanulmányozni
Rengeteg szín- és úszóforma-változatot kitenyésztettek már, de a vad hímek zöldes testszínűek, foltosak. Leggyakrabban a kör-, fátyolos illetve alul kardos farokúszójú hímekhez lehet hozzájutni a boltokban, de rengeteg farokforma (és testszín) standard létezik (ld. ajánlott irodalom). Akik igazán szép példányokat szeretnének kitenyészteni, azoknak komoly genetikai ismeretekre is szükségük van. Ismerni kell, hogy a szülők mely tulajdonságai hordozódnak a génekben domináns illetve recesszív módon. A nőstények is hordozhatnak olyan örökletes gént, amely meghatároz bizonyos tulajdonságot az utódokban, de a nőstényen ez gyakran nem látszik. Ha nem vigyázunk, egész más halak jöhetnek világra, mint amire számítottunk.
Tenyésztői klubok és versenyek
A szín és formaváltozatok kitenyésztésében jeleskedő tenyésztők nemzetközi versenyek során mérhetik össze tenyésztői tudásukat és legszebb halaikat. A legrangosabb versenyekre a jelentkezési díj igen magas, a győztesek azonban nem csak anyagiakat nyernek, hanem igen nagy szakmabeli megbecsülést is. A guppiversenyeken kívül alakultak kifejezetten guppitenyésztő körök is, melyek tagjai gyakran csak ennek az egyetlen halnak a tenyésztésével foglalkoznak. Ez mindennél jobban mutatja, hogy a guppi töretlen és hihetetlen népszerűségnek örvend.
Senki sem küldött képet a tincsii@citromail.hu e-mail címre.De miért???Valami baj van?
Ha nem tudjátok,hogy kell akkor facebookon: https://www.facebook.com/akvarisztika90 is küldhetek üzenetben.
Már linkcserézni is lehet facebook oldalunk-on.:)
öves díszcsík
Testhossz: 30-35 cm
Természetes élőhely: Nagy folyók, de az esős időszakokban az elárasztott területeken és kisebb mellékágakbanis megtalálható.
Viselkedés: Társas, rajokban él. A vízfenék közelében úszik.
Táplálkozás:mindenevő, kedveli a csigákat és a szúnyoglárvát.
Szaporítás: Akváriumban nem szaporodik.
Medence: Minimum 300 literes
Halnépesség: 300 literre 4 hal
Dekoráció: Növények, menedékhelyet kínáló gyökerek, búvóhelyek.
Hőmérséklet: 26-27°C
pH: 6-6,5.
Keménység: 5,6NK°
Várható életkor: 10 év
Testhossz: 35 cm
Természetes élőhely: Nagy folyamokban, folyókban, tavakban.
Viselkedés: Nagyméretű (legalább 100 cm hosszú) akváriumban tartható, gyors úszású, dekoratív csapathal. Nagyobb testű halakkal társítható.
Táplálkozás: Mindenevő, de a kedvence a különféle szúnyoglárvák.
Szaporítás: Akváriumban nagyon ritkán szaporodik.
Medence: Minimum 300 literes
Halnépesség: 300 literre 2-3 hal;
Dekoráció: Telepítsünk növényeket, az oldalüvegek mentén, medencéjüket gyökerekkel dekorálhatjuk.
Hőmérséklet: 22-28 °C
pH: 6-7
Keménység: <15NK°
Testhossz: 4 cm
Természetes élőhely: Kis árnyas és sekély folyóvizek.
Viselkedés: Nagyon békés, rajokban él.
Szaporítás: Elég nehéz
Medence: Minimum 100 literes
Halnépesség: 100 literre 10 hal
Dekoráció: Gyökér, sűrű növényzet és nyílt tér az úszáshoz.
Hőmérséklet: 24-28 °C
pH: 6-6,5
Keménység: 4,5-8,5NK°
Várható életkor: 5-6 év
Testhossz: 5-6 cm
Természetes élőhely: Valencia-tó Venezuelában és a környező folyók.
Viselkedés: Békés, csapathal
Táplálkozás: Mindenevő, szívesen fogyaszt minden élő eleséget.
Szaporítás: Nehéz.
Medence: Minimum 75 literes
Halnépesség: 85 literre 4-5 hal
Dekoráció: Dús növényzet, gyökerek
Hőmérséklet: 22 -26°C
pH: 5,5-8,5
Keménység: 5-12 NK°
Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: Bár tenyésztése nem nehéz, és már 1933-ban importálták Venezuelából, mégsem terjedt el széles körben. Ezt azzal magyarázhatjuk, hogy színei nem feltűnőek. Teste szürkés-sárgás ezüst, melyen a pikkelyek gyémántosan, flitteresen csillognak. Tartása nem jelent különösebb problémát, mert mint az Amazonas vidékének többi lakója, szereti a lágyabb vizű, 24-26 °C hőmérsékletű, esetleg enyhén tőzeges vizet, a dús növényzetű akváriumot. Az ivarok megkülönböztetése könnyű. Ez az 5 cm-re megnövő, magas testfelépítésű halacska a Hyphessobrycon ornatus, a rózsalazac hímjéhez hasonlóan hosszú, megnyúlt hátúszót növeszt. A nőstények hátúszója kisebb, lekerekített. Tenyésztéséhez csak fiatal állatokat párosítsunk.
Az ívatáshoz 8-10 literes akváriumot rendezzünk be. Az akvárium vize 4-6 nk° keménységű és enyhén tőzeggel savanyított, 6,5-6,8 pH kémhatású legyen. Ívatómedencéjüket általában csak több nap után szokják meg, és a 26-28 °C hőmérsékletű vízben rendszerint a reggeli órákban ívnak. A finom szálú, élő növényre, melyet kaviccsal rögzítettünk a talajhoz, csak kevés ikraszem tapad; többségük a talajra hull. Műnövényt ne használjunk, mert magas testfelépítésük következtében könnyen fennakadnak. Ikrázás után a szülőket távolítsuk el, mert 24 óra után már kikel az ivadék.
200-300 felnevelt gyémántlazac, mint tenyészeredmény, nem ritkaság, ha elegendő naupliuseleséget tudunk számukra juttatni. Igen gyorsan fejlődnek, és hamar nagyobb, úsztató, nevelő medencébe kell áthelyeznünk őket. Elég úszóteret kell számukra biztosítani, mozgásigényük nagy. Nagyon fürgék, berendezett akváriumban ne is próbálkozzunk kifogásukkal, de még az állatkereskedések berendezetlen medencéiből is nehéz kiemelni őket.
Testhossz: 5-6 cm
Természetes élőhely: Gyenge sodrású vizek.
Viselkedés: Társas, rajokban él.
Táplálkozás: Mindenevő, kedveli a kis legyeket.
Szaporítás: Elég könnyű.
Medence: Minimum 100 literes
Halnépesség: 150 literre 8-10 hal
Dekoráció: Sok növény, lapos kövek, nyílt tér az úszáshoz.
Hőmérséklet: 24-26°C
pH: 6,7-7.
Keménység: 4-8,5 NK°
Várható életkor: 4-6 év
Megjegyzés: Ez az erőteljes pontylazac, egy kb. 8 halból álló rajban jól érzi magát egy közös akváriumban. Bizonyosodjon meg róla, hogy legalább 3 hím is van a rajban, nehogy a domináns hím csak egyetlen másik hímmel szemben bizonyítsa folyton a felsőbbrendűségét. A felnőtt hímeket az különbözteti meg a nősténytől, hogy farokúszójuk három sugara hosszabb, mint azoké. Szaporításkor a kiszemelt párt vegyük ki a csapatból s különítsük el egy 50 literes medencébe. Gondoskodjunk növénylevelekről, melyek majd védelmet nyújtanak az ikráknak s arról is, hogy a medence csak szórt fényt kapjon. Az ikrák lassan, egyenként potyognak ki a nőstényből. Utána azonnal ki kell venni a szülőket a medencéből. Az ikrák másfél nap múlva kikelnek, és 4 nap múlva úszni tudnak. Etessük sóféreglárvákkal őket.
4-5m
Gyenge sodrású folyók, ágakkal, gyökerekkel teli zónák.
Viselkedés: Békés, rajhal
Táplálkozás: Mindenevő, kedveli az élő zsákmányt.
Szaporítás: Bonyolult, nehéz.
Medence: Minimum 50 literes
Hőmérséklet: 22-28°C
A ciklámenlazacoknak csoportban kell élniük, különben agresszívak lesznek, és harapdálni kezdik a többi halak úszóit. Adjunk társul melléjük más, aktív pontylazacokat. A változatosság kedvéért pl. egy bölcsőszájú párt is közéjük költöztethetünk az Apistogramma nemzetségből. A szaporításhoz észre kell vennünk, hogy a nőstény hasa gömbölyödik, a szülőket egy 30 literes medencébe helyezzük el, melyet előzőleg kibéleltünk jávai mohával (Vesicularia dubyana) és biztosítottuk a kellő szűrést. Miután alkalmazkodtak az új környezethez, a hím elkezd udvarolni a nősténynek: egy ideig egymás oldalához simulva úsznak, majd egy hirtelen kanyar után a nőstény kiengedi magából az ikrákat, melyeket a hím azonnal megtermékenyít. Ezután emeljük ki a szülőket a medencéből, és sötétítsük el az akváriumot, mert az ikrák nem fejlődnek fényben. Az ivadékokat etessük kerekesférgekkel, majd sóféreglárvákkal.
Testhossz: 5 cm
Természetes élőhely: Tiszta folyóvizek.
Viselkedés: Élénk, társas, rajokban él, a vízfelszín közelében úszkál.
Táplálkozás: Mindenevő
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 50 literes
Halnépesség: 80 literre 8 hal
Dekoráció: Növények és nyílt tér az úszáshoz.
Hőmérséklet: 22-27 °C
pH: 6,5-7,5
Keménység: 12-14NK°
Várható életkor: 5 év