Blog

2013.03.11 17:03

Magyar név: Kékpajzsos páncélosharcsa
Csoport: Harcsák
Származás: Dél-Amerika; Kolumbia, Venezuela, Guyana, Suriname, Francia Guyana, Trinidad és Tobago, Peru, Bolívia, Brazília, Paraguay és Argentína.
Testhossz: 6,5-7,5 cm
Természetes élőhely: Sekély, gyenge sodrású, homokos alzatú vizek, de megtalálhatók a gyorsabb folyású vizekben is.
Viselkedés: Békés harcsa, rajokban él, kiváló társas akváriumi hal. A vízfenék közelében úszik. Nagy testű, agresszív halakkal ne tartsuk.
Táplálkozás: Mindenevő, kedveli az élő és fagyasztott eleségeket, mint pl. a grindál férget, a tubifexet, de megeszi a száraz tápokat is.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 80 literes
Halnépesség: 100 literre 6-7 hal
Dekoráció: Szeretnek turkálni, ezért éles szemcséktől mentes finom homok aljzatot használjunk a medencében. növények, gyökerek, amelyek alatt el tud rejtőzni.
Hőmérséklet: 20-27 °C
pH: 6,5-7,5
Keménység: 1-20 NK°
Várható életkor: 10-20 év
Megjegyzés: A Corydoras nemzetség halai csak csoportban szeretnek élni, ezért legalább 5-6 egyedet célszerű tartani belőlük. A Corydoras aeneus volt az egyik legelső páncélosharcsa, amelyet tömegesen tartottak az akvaristák, népszerűségük a mai napig töretlen, és a kezdők számára is ajánlható. Dél-Amerika szerte nagyon sok helyen előfordulnak és ezért több színváltozata is ismert: arany, albínó, fekete (mesterségesen kitenyésztett), narancs lézer. 
Testük zömök, hátuk erősen ívelt. Oldalukon 2-2 sor csontos lemez húzódik. Szájuk felső részén két pár bajusz található. Az eredeti aeneus teste a sárgás-barnától a vöröses-barnáig változhat, az oldalán fémes csillogással. Hasuk fehér, vagy rózsaszínű. Úszóik sárgás, vagy bronzszínűek. Érdekessége, hogy a stresszes halak színezete kivilágosodik és ilyenkor sokkal jobban látszik az eredeti színük is. 
A fekete, egy Németországban a 1990-es években mesterségesen kitenyésztett színváltozat. Testük teljesen fekete, úszóik pedig barnás színűek. A hasi részen fehéres. 
Az albínó változatát a foltos páncélosharcsa albínó változatától a vértek számának ismeretében különböztethetjük meg. Az albínók teste ezüstös-sárgás, szemük vörös. 
Az arany színváltozat teste és úszói is sárgás színűek, de szemei feketék.
A narancs lézer színváltozat (Corydoras sp. CW010) teste és úszói sárgásabb színűek, hátán pedig egy ragyogó arany csík húzódik a fejtől a farok irányába. Figyeljünk bajszának egészségére, hisz ez a legfontosabb érzékszerve (tapogató és ízlelő szerv), fontosabb, mint a szeme. A bajuszkopás, ami durva aljzaton következik be, akár végzetes is lehet számára.

A hímeknek, melyek kisebbek, mint a kifejlett nőstények, hegyesebb a hát- és a hasúszójuk. Szaporítani kisebb csapatban célszerű őket egy 30 literes medencében, egy nőstényre 2-3 hímmel, albínó hímek esetén 4 db-bal kell számolni. Sokszor a társas medencében is leikráznak. A szaporodási kedvet serkenthetjük, ha egy nagyobb, részleges vízcserét csinálunk az akvárium vizénél 5 °C-kal hidegebb esővízzel, vagy lágyított vízzel. Ezt naponta ismételjük, amíg az ívás el nem kezdődik. A halak sokkal aktívabbá válnak: a hím kergetni kezdi a nőstényt, közben a bajszával meg-megcsapkodja a fejét, majd merőlegesen ráereszkedik (T-pozíció). A nőstény ekkor kiengedi, s a hím azonnal megtermékenyíti az ikrákat. Ezután a nőstény a hasi úszójával felragasztgatja az ikrákat a medence üvegfalára, vagy valamilyen tereptárgyra. Az ikrák száma több 100 is lehet. Ha ez megtörtént, távolítsuk el a szülőket a szaporító medencéből. Az ikrák 3 nap múlva kelnek ki. Az ivadékokat sóféreglárvákkal etessük. Fontos a rendszeres, részleges vízcsere az ivadékok fejlődésének szempontjából.

2013.03.11 17:02

Testhossz: 4 cm
Természetes élőhely: Árnyékos vizek.
Viselkedés: Társas, rajokban él.
Táplálkozás: Mindenevő, kedveli a kis legyeket (drosophilia).
Szaporítás: Nehéz.
Medence: Minimum 70 literes
Halnépesség: 90 literre 10-14 hal
Dekoráció: Sötét talaj, gyökerek, sok növény.
Hőmérséklet: 20-24°C
pH: 6,5-7,2.
Keménység: 10-15 NK°
Várható életkor: 5-8 év
Megjegyzés: A vörösneon és a neonhalak (utóbbi hűvösebb vizet kíván) a két legismertebb pontylazac. A nőstény abban különbözik a hímtől, hogy az oldalán végigfutó kék csíkja görbe, s hogy felnőtt korában kövérebb a hímnél. A vörös neonhalhoz hasonlóan kedveli, ha a kiúszótér elég hosszú. Régebben nehezen tenyészthető halnak hitték, de mára ennek a feltevésnek az ellenkezője is bebizonyosodott, tenyésztésben már némi gyakorlatot szerzett személyeknek nem okozhat gondot. Gyakrabban és nagyobb mennyiségben, sőt általában olcsóbban szerezhető be, mint a vörös neonhal, hisz az valamivel nehezebben tenyészthető, kissé igényesebb. Ha sikeres szaporítást akarunk, különítsük el a szaporodó párt egy medencébe, melynek az aljára előzőleg egy műanyag rácsot helyeztünk, hogy a szülők ne tudják majd felfalni az ikrákat. A víz tartalmazzon ásványi anyagokat (keménysége 0,5-2 NK°) s a pH-ja 5,8 körül legyen. Egy tőzeglemezzel biztosítani tudjuk, hogy a pH alacsony maradjon, s ezzel csökkentjük annak az esélyét, hogy az ikrák megpenészedjenek. A medencét el kell sötétíteni, mert az ikrák nem fejlődnek fényben. Az ivadékokat etessük infuzóriumokkal, később pedig sóféreglárvákkal. A gyakori vízcsere s a víz keménységének fokozatos növelése kedvez az ivadékok növekedésének.

2013.03.11 17:02

Vörösorrú torpedómárna:
Testhossz: 15 cm
Természetes élőhely: Gyors folyású, oldott oxigénben gazdag hegyi folyókban és patakokban.
Viselkedés: Alapvetően békés, aktív csapathal, érdemes biotóp akváriumban tartani, olyan halakkal, amelyeknek hasonlóak az igényeik. Ha nem csapatban tartjuk, agresszívvé és csipkelődőssé válhat.
Táplálkozás: Mindenevő; Természetes élőhelyén rovarlárvákat és rovarokat eszik, valamint az algát is csipegeti. Akváriumban elfogadja a száraz tápokat is, de fontos, hogy élő és fagyasztott eleséget is adjunk neki.
Szaporítás: Akváriumi körülmények között nagyon ritka
Medence: Minimum 300 literes
Halnépesség: 300 literre 6 hal;
Dekoráció: Aljzatnak homokot, vagy kavicsot használjunk, valamint néhány nagyobb, laposabb követ. A vízmozgás legyen erős. Gyökerekkel és ágakkal díszíthetjük a medencét. Akváriumukat fedni kell, vagy használjunk vízfelszínen úszó növényeket, mert a halak kiugorhatnak.
Hőmérséklet: 20-26 °C
pH: 6,8-7,8
Keménység: 5-25 NK°

Életkora:5-8év

2013.03.11 17:01

Algaevő
Testhossz: 12-14 cm
Elérhető életkor: 20 év
Szaporítás: könnyű
Szociális viselkedés, társíthatóság: békés, társas
Táplálkozás: mindenevő, de főként növényi táplálékot igényel
Dekoráció: növények, sok rejtekhelyeket kínáló gyökerek.
Hőmérséklet: 23-27 °C
pH: 6,5- 7,2
Keménység: 2,8-11,2NK°

2013.03.11 17:00

Testhossz: 16-20 cm, de kerti tavakban elérhetik a 35 cm-t is!

Természetes élőhely: Lassú folyású kis patakok, kisebb-nagyobb tavak.
Viselkedés: Békés természeetű halak, ne tartsuk agresszív, territoriális viselkedésű halakkal.
Táplálkozás: Mindenevők, élő és száraz eleségeket fogyasztanak nagy mennyiségben
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 200 literes
Halnépesség: 200 literre 3-4 hal;
Dekoráció: Az akvárium aljára tegyünk kimosott sódert, és hideg vízi nővényekkel telepítsük be. Biztosítsunk elég búvóhelyet is kövekből, gyökerekből.
Hőmérséklet: 10-25 °C
pH: 7-8
Keménység: 5-25NK°
Várható életkor: 10-20 év
Megjegyzés: A közönséges aranyhal teste hosszúkás, lapos. Színük világos narancs, fémes csillogású. Fejük széles, és rövid, farkuk villás. Számtalan szín- és formaváltozatát tenyésztették ki. A fajnak megfelelően nagy akvárium szükséges, lehetőleg nagy alapterületű medencében tartsuk őket. Akváriumukat fedjük le, mert a halak kiugorhatnak. Vízüket erősen szűrjük, és a víz legyen oxigéndús. Semmiképpen sem javaslom a kis gömb akváriumban tartást, ahogy azt sokszor lehet látni filmekben, úgyanis ezek a halak nagyon sokat esznek, ezáltal nagyon sokat is ürítenek, és hamar felboríthatják az akvárium vízének egyensúlyát. Rendszeresen 1-2 hetente cseréljük az akváriumuk vizének 20-30%-át, friss csapvízzel. A közönséges aranyhal nagyon jól bírja hidegebb vizet, de a hirtelen hőmérséklet ingadozás megölheti őket.
A szokásos formájú, ún. tavi aranyhalak nem valók akváriumba. Akváriumban csak a speciális, tóban nem tartható variánsokat szabad gondozni. Aranyhalas akváriumban csak aranyhalak, esetleg néhány más hidegvízi hal tartható (pl. honshu-csík). Nem szabad melegvizű társas medencébe helyezni őket. Nagyon jó tisztítóhalak: az aljzatról szinte minden ehetőt összeszedegetnek, ezért az aranyhalas medencében nincs szükség más talajon túrkáló halfajra.

A hím általában kisebb, teste karcsúbb, a nőstény fölülről nézve sokkal testesebb. Tenyésztése akváriumban is lehetséges. Egy 100 literes medencébe tegyünk ikrarácsot és valamilyen hínárfélét (pl. Elodea densa), majd tegyük ki a kergetőző párt. Elősegíthetjük az ívást, ha a vízhőmérsékletet lassan lecsökkentjük 11 °C-ra, majd lassan elkezdjük fűteni a vizet, amíg az ívás be nem indul. Ezzel utánozni tudjuk a természetes körülményeket - amikor kitavaszodik -, ugyanis az aranyhalak csak ilyenkor párzanak. A magas proteintartalmú táplálék is elősegítheti a párzást. A párzás során a hím odanyomja a nőstényt a növényeknek, miközben mindkét hal egyik oldaláról a másikra forog. Ez stimulálja a nőstényt és kiengedi az ikrákat, amiket a hím megtermékenyít. Az ikrák száma általában ezer fölötti, amik a növény leveleire ragadnak. Mivel az aranyhalak megeszik az ikrákat, ezért a szülőket vegyük ki a medencéből. A kis halak könnyen indíthatók sórákkal vagy ciklopsz naupliusszal.

2013.03.11 16:59

6 cm-re megnövő halfajta. Az akvárium vízhőmérséklete 22-25 Cfok között legyen. Vitorláshalat, gurámi fajokat és legyezõfarkú guppikat ne rakjunk velük egy akváriumba, mert csipkedésükkel megsértik az említett fajok úszóit, valamint tapogatóit. Jó étvágyú halfaj. Az élő és száraz haleleségeket egyaránt szívesen fogyasztja.

2013.03.11 16:58

Testhossz: 10 cm.
Természetes élőhely: Nyugodt, gallyakkal eltorlaszolt vizek.
Viselkedés: Békés, a nyílt vizekben úszik.
Táplálkozás: Ragadozó (természetes környezetben különféle gerincteleneket fogyaszt).
Szaporítás: Elég könnyű, ha már egy pár egymásra talált.
Medence: Minimum 150 literes
Halnépesség: 250 literre 5 hal
Dekoráció: Gyökérhalmok, széles levelű növények.
Hőmérséklet: 25-26°C
pH: 5-7,5
Keménység: 1-20 NK°
Várható életkor: 8-12 év

2013.03.11 16:57

Cseresznye garnéla:Csoport: Gerinctelenek

Származás: Ázsia; Taiwan
Testhossz: 2-3 cm
Természetes élőhely: A vad színváltozat Kínában, Taiwanon és Vietnámban honos, de a Red cherry garnélát mesterségesen Taiwanban kezdték tenyészteni.
Viselkedés: Békés, külön a számukra berendezett akváriumban tartsuk őket.
Táplálkozás: Nem válogatós, alga tablettáktól kezdve a különféle haleledelekig mindent megeszik. Adhatunk nekik forrázott spenótot, zöldségeket.
Szaporítás: Könnyű
Medence: Minimum 20 literes
Halnépesség: 30 literre 10-12 garnéla
Dekoráció: Növényekkel dúsan teleültetett akvárium, használjunk a víz színén úszó növényeket, hogy tompítsuk a világítás erősségét. Használjunk sötét színű aljzatot.
Hőmérséklet: 18-28 °C
pH: 6,5-8
Keménység: Nem kritikus
Várható életkor: 1-2 év
Megjegyzés:A Red cherry garnéla vitathatatlanul az egyik legkedveltebb édesvízi garnéla az akvarisztikában, köszönhetően a viszonylag könnyű szaporításának és annak, hogy nagyon sokféle vízben megél. A legtöbb akvarista ezzel a garnélával kezdi felfedezni és megismerni az akvarisztikának ezt az új vonalát. A Red cherry garnéla, szelektálás útján lett kitenyésztve a vad színváltozatból, amely inkább barnás-zöldes, vagy áttetsző. Mint minden más édesvízi garnélák, ők is érzékenyek a víz magas nitrát, vas és réz tartalmára.
Az etetési időszak jól mutatja a garnéláink egészségi állapotát, és a szaporodási kedvüket: ha a garnéláink egészségesek, akkor etetéskor megrohamozzák az ételt és egymáson átugrálva próbálnak egy-egy darabkát megkaparintani belőle. Ilyenkor jól megfigyelhetjük, hogy vannak-e kisrákok is közöttük. Ha garnéláink folyamatosan bujkálnak, és nem jönnek elő etetéskor, akkor az jelzi, hogy valami nincsen rendben. Etetni egy nap egyszer érdemes, és csak annyit adjunk nekik egyszerre, amit 2-3 óra alatt elfogyasztanak. A túletetés leronthatja a vízminőséget, ami a leggyakoribb halálozási ok. A Red cherry garnélák a természetben dögevők, és nem minden nap jutnak élelemhez, ezért ha 1-2 napig nem etetünk, akkor sem lesz semmi bajuk.

A nőstények könnyen megkülönböztethetőek a hímektől, mert testük nagyobb és a színezetük is sokkal sötétebb piros, valamint a hasi részük íves. Ezenkívül a nőstényeknél megfigyelhető egy ún. „nyereg” kialakulása a fej mögötti részen, ami a peték kialakulását, és a termékenységet jelenti, és egy nyeregre hasonlít. A nyereg és a peték színe sárga vagy zöld lehet. Ha a nyereg sárga, akkor a peték is sárga színűek, ha zöld, akkor a peték is zöldek. A színeknek nincs jelentősége.

Ha szaporítani is szeretnénk garnéláinkat, akkor célszerű őket külön akváriumban tartani, mert a kis garnélák könnyen a halak áldozatául eshetnek. A Red cherry garnélák nagyon szaporák, az egészséges kolóniákban a nőstények szinte folyamatosan tele vannak petékkel. Tipikusan 30-45 nap alatt kelnek ki a petékből a kisrákok. Ha a nőstény petéin megfigyelhető már a szemek kialakulása, akkor a kisrákok hamarosan kikelnek. Ilyenkor a nőstény a kis garnélákat kiengedi, amelyek kb. 1,5 mm-esek és átlátszóak. Majd csak egy hét múlva kezdenek el színesedni.

2013.03.11 14:14

Természetesen másoknak is segítünk,ha esetleg lenne valami kérdésed itt felteheted:

tincsii@citromail.hu

vagy facebookon: https://www.facebook.com/akvarisztika90

2012.11.18 16:57

Ma elindítottuk az új blogunkat. Kérjük kövesse figyelemmel, igyekszünk mindig friss információkat közölni. Az üzenetek nyomon követése RSS csatornán keresztül is lehetséges.

<< 1 | 2